En iyi kullanım için javascript kullanımını aktifleştirin.
İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Yavuz Baykal

Gıda Alerjileri

Gıda Alerjileri nedir ve nasıl ortaya çıkar?

İnsanların %25'inin belli yiyeceklere karşı alerjik olduğu düşünülmekle birlikte, çalışmalar çocukların sadece %6 nın ve yetişkinlerin %2'sinin gıda alerjisi olduğunu göstermektedir.

Gıda alerjisi ile gıda intoleransı arasındaki fark

Gerçek gıda alerjisinde bağışıklık sistemi tarafından tetiklenen bir tepki vardır. Gıda intoleransında ise bağışıklık sistemi rol oynamaz ve gıda ile tetiklenen hoş olmayan yakınmalar vardır.

Örneğin, süt alerjisi çocuklarda yetişkinlere göre çok daha yaygındır. Ancak, çoğu çocuk 2 veya 3 yılda alerjiden kurtulur. Süt alerjisi durumunda süt ürünü tüketildikten sonra ürtiker, kusma ve solunum yakınmaları görülür. Yetişkinlerde süt şekeri (laktoz) sindiriminde bozukluğa bağlı olarak oluşan ve süt alerjisine benzer belirtiler görülebilirki bu durum "laktoz intoleransı" olarak adlandırılır. Laktoz intoleransı belirtileri şişkinlik, kramp, bulantı, gaz ve ishaldir.

Belirtileri

Gıda alerjisi en yaygın semptomları aşağıdakileri içerir:

 • Kurdeşen (cilt üzerinde büyük darbe)
 • Şişme
 • Ciltte kaşıntı
 • Ağız içinde kaşıntı veya karıncalanma
 • Ağızda metalik tat
 • Öksürük, nefes darlığı veya hırıltı
 • Boğaz rahatsızlığı
 • İshal
 • Kusma

Besin allerjisi olan kişilerde bazen düşük kan basıncı, soluk bir cild ve bilinç kaybı görülebilir. Gıda alerjileri ile ilişkili en sık görülen kronik hastalıklar egzama ve astımdır. Allerji olayı bazen anafilaksi denen ciddi bir tabloya neden olabilir. Bu reaksiyon sırasında kişi nefes darlığı hissederse adrenalin kullanmak gerekir.

Nedenleri

İnsanlar birçok yiyeceğe karşı alerjik olmasına rağmen, en fazla allerji fındık, fıstık, süt, yumurta, soya, buğday, balık ve kabuklu deniz hayvanlarından kaynaklanır. Bu sekiz besin, gıda alerjilerinin % 90 nı oluşturur. Bazı yapay tatlandırıcılar bazı kişilerde sorunlara yol açabilir: tartrazin gibi katkı maddeleri ve aspartam allerjiye neden olabilir.

Tedavi

Gerçek bir gıda alerjisi tanısından sonra neden olan gıdanın alınmaması gerekir. Gıda allerjisi için tedavi yoktur.

Hızlı Randevu ve İletişim

 • Acıbadem Maslak Hastanesi

  Adres:

  Acıbadem Maslak Hastanesi İç Hastalıkları (Dahiliye) Kliniği Büyükdere Caddesi No:40 34457 Maslak / İstanbul

  Telefon:

  +90 212 304 4263

  E-Posta:

  yavuz.baykal@acibadem.com.tr

Günün Sağlık Bilgisi

Günün Sağlık Bilgisi

Hekim izni olmadan herhangi bir içerik izinsiz kullanılamaz.