En iyi kullanım için javascript kullanımını aktifleştirin.
İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Yavuz Baykal

Damar Sertliği (Ateroskleroz)

Damar Sertliği (Ateroskleroz) nedir ve nasıl ortaya çıkar?

Arterler kalp ve vücudun diğer bölgelerine oksijen açısından zengin kan taşıyan damarlarıdır.

Arterlerin duvarında yağ, kolesterol, kalsiyum gibi maddelerin birikerek oluşturduğu darlıklara plak denir. Zamanla bu plaklar sertleşir ve arterleri daraltır, sonuçta organlar ve vücudun diğer kısımlarına oksijenden zengin kan akışı kısıtlanır. Tıpta bu durum ateroskleroz olarak tanımlanır.

Ateroskleroz kalp krizi, felç hatta ölüm gibi ciddi sorunlara yol açabilir.

Ateroskleroz ile ilişkili hastalıklar;

Ateroskleroz kalp damar, beyin, kollar, bacaklar, pelvis ve böbrekler dahil, vücudun herhangi bir arterini etkileyebilir. Sonuç olarak, etkilenen damara göre çeşitli hastalıklar ortaya çıkabilir.

Koroner kalp hastalığı; Hem erkek hem de kadınlar arasında en sık ölüm nedenidir. Oluşan plak koroner arterleri daraltığında veya tıkadığında koroner kalp hastalığı oluşur. Plak koroner arterleri daraltır ve kalp kasına giden kan akımını azaltır. Plak hasarı sonucu oluşan kan pıhtıları koroner damarda kan akışını tam olarak engellerse kalp krizi oluşur.

Karotis arter hastalığı; Boynun her iki tarafındaki (karotis arterler) arterlerde tıkanıklık vardır. Bu durumda beyninize giden kan akımı azalır ve felç ortaya çıkabilir.

Periferik arter hastalığı; Bacaklar, kollar ve pelvis içindeki ana arterlerde darlık varsa periferik arter hastalığından bahsedilir. Vücudunuzun bu bölgelerinde kan akımı azalır veya bloke olursa, uyuşma, ağrı ve bazen tehlikeli enfeksiyonlar görülebilir.

Kronik böbrek hastalığı; Böbrek arterlerinde tıkanıklık vardır ve sonuçta kronik böbrek hastalığı oluşabilir. Zamanla, kronik böbrek hastalığı böbrek fonksiyonlarının yavaş yavaş kaybolmasına neden olur.

Genel bakış

Aterosklerozun nedeni bilinmemektedir. Ancak, belirli koşullar veya alışkanlıklar hastalık riskini artırabilir. Bu koşullar risk faktörleri olarak bilinir. Bunlar; şeker hastalığı, tansiyon yüksekliği, kolesterol yüksekliği, fiziksel aktivite eksikliği, sigara ve sağlıksız beslenme gibi risk faktörleridir.

Aterosklerozda tedavi yaşam tarzı değişiklikleri ve risk faktörlerinin azaltılmasını, ilaç kullanımı ve tıbbi prosedürleri gerektirir. Geliştirilen tedaviler ile ateroskleroz ile ilişkili hastalıklardan kaynaklanan ölümlerin sayısı azalmıştır.

Hızlı Randevu ve İletişim

 • Acıbadem Maslak Hastanesi

  Adres:

  Acıbadem Maslak Hastanesi İç Hastalıkları (Dahiliye) Kliniği Büyükdere Caddesi No:40 34457 Maslak / İstanbul

  Telefon:

  +90 212 304 4263

  E-Posta:

  yavuz.baykal@acibadem.com.tr

Günün Sağlık Bilgisi

Günün Sağlık Bilgisi

Hekim izni olmadan herhangi bir içerik izinsiz kullanılamaz.