En iyi kullanım için javascript kullanımını aktifleştirin.
İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Yavuz Baykal

Artrit (Eklem İltihabı)

Artrit (Eklem İltihabı) nedir ve nasıl ortaya çıkar?

Artrit birçok kişi için ağrılı ve sert eklemler olarak tanımlanır. Ancak, artritin birçok türü olup, farklı belirtiler gösterir ve tedavileride farklıdır. Artrit vücudun hemen her ekleminde ortaya çıkabilir. Gerçek artritte eklemlerde şişlik, ısı artışı, kızarıklık ve hareketinde kısıtlılık vardır.

Artrit toplumda en sık görülen hastalıklardan biridir. Yaşlı insanlarda genellikle osteoartrit, gut ve romatoid artrite bağlıdır. Bazı bağ doku hastalıkları, Behçet hastalığı ve infeksiyonlara bağlı olarak ta artrit gelişebilir. Osteoartrit yaşlı kişilerde en sık görülen artrittir ve en sık diz, kalça, boyun, bel veya vücudun büyük ağırlık taşıyan eklemlerinde ortaya çıkar. El eklemleri de sıklıkla etkilenir.

Osteoartritte daha çok büyük eklemler ve çevrelerindeki kıkırdak doku zamanla aşınır ve hasar görür. Osteoartrit kilolu kişlerde daha sıktır.

Romatoid artrit (RA) bir otoimmün hastalık olup, eklemlerdeki kıkırdak dokuda iltihap gelişir. RA te eklemlerde ağrı, şişlik ve 1 saat süren sabah sertliği vardır. Hastalık aynı zamanda pek çok farklı eklemi tutabilirsede daha çok el eklemlerinde görülür. Kadınlarda erkeklere göre daha sıktır. Hastalık sırasında kalp, kas, kan damarları, sinir sistemi ve gözlerde de sorun olabilir.

Gut artrite neden olan diğer bir hastalıktır. En sık olarak ayak başparmağında görülür, ancak diğer eklemler de etkilenebilir. Karaciğer gibi pürin açısından zengin gıdalar, kuru fasulye, bezelye, hamsi yada sos gut krizine neden olabilir. Alkol kullanma, kilo fazlalığı ve bazı ilaçlar gutu daha kötü hale getirebilir. Gut hastalığında doktorlar kan testleri ve röntgen incelemesi yapar.

Ne zaman doktora görünmeli?

 • Devam eden eklem ağrısı
 • Eklem şişliği
 • Eklem sertliği
 • Dokunma ile hassasiyet veya ağrı
 • Hareketlerde kısıtlama
 • Bir eklemde sıcaklık ve kızarıklık gibi belirtilerden herhangi biri 2 haftadan daha uzun sürerse mutlaka doktora görünmelisiniz.

Artrit tedavisi

Bazı ilaçlar ağrı ve şişmeye karşı etkili olabilir. Asetaminofen, ibuprofen, naproksen ve ketoprofen gibi ilaçlar kullanılabilir. Bu ilaçların olası yan etkileri konusunda çok dikkatli olunmalıdır.

Hızlı Randevu ve İletişim

 • Acıbadem Maslak Hastanesi

  Adres:

  Acıbadem Maslak Hastanesi İç Hastalıkları (Dahiliye) Kliniği Büyükdere Caddesi No:40 34457 Maslak / İstanbul

  Telefon:

  +90 212 304 4263

  E-Posta:

  yavuz.baykal@acibadem.com.tr

Günün Sağlık Bilgisi

Günün Sağlık Bilgisi

Hekim izni olmadan herhangi bir içerik izinsiz kullanılamaz.