En iyi kullanım için javascript kullanımını aktifleştirin.
İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Yavuz Baykal

Genel Sağlık Bilgileri

İÇ HASTALIKLARI UZMANI PROF.DR. YAVUZ BAYKAL TARAFINDAN HAZIRLANAN

GENEL SAĞLIK BİLGİLERİ

 • Ağız KuruluğuAğız kuruluğu sık görülen ortak bir sorundur. Kuru ağız tat duyusunu azaltacağı gibi, diş sağlığını da etkileyebilir. Tükürük hem bakteriyel çoğalmayı azaltır hemde yiyecek artıklarını yıkayarak diş çürümelerini önlemeye yardımcı olur. Tükürük aynı zamanda tat yeteneğini artırır ve daha kolay yutmayı sağlar.

 • Ağızda Yaralar (Aft)Ağızda ülser olarak bilinen aftlar, ağız içinde oluşan en sık ağrılı yaralardır. Klasik lezyon kırmızı, yuvarlak veya oval ülserler şeklinde olup, genellikle 1 cm den küçüktürler. Ağızda mukoza üzerinde meydana gelir.

 • Ağız (Kötü) KokusuKötü nefes kokusu (halitosis) utanç verici bir duruma ve anksiyeteye neden olabilir. Sakız, nane şekeri, ağız gargaraları ve bu amaçla kullanılan diğer çeşitli ürünler sadece geçici önlemlerdir. Bazı gıdalar, sağlık koşulları ve alışkanlıklar kötü nefes neden olabilir.

 • Alkolik Olmayan Karaciğer YağlanmasıAlkolik olmayan (nonalkolik) yağlı karaciğer hastalığı alkol kullanmayan insanların karaciğerindeki yağ birikimi anlatmak için kullanılan bir terimdir. Nonalkolik yağlı karaciğer hastalığı yaygındır ve çoğu insan için, hiçbir belirti ve semptomu yoktur.

 • AntioksidanlarVücudumuzdaki hücreler her gün oksijene maruz kalmaktadır. Oksijen vücudun sağlığı için önemlidir, ancak oksijene maruziyet oksidasyon sonucu serbest radikallerin oluşumuna neden olur. Güneşe maruz kalma, sigara dumanı, alkol ve kirlilik gibi çevresel faktörlere maruz kalmak da serbest radikalleri oluşturur.

 • Artrit (Eklem İltihabı)Artrit birçok kişi için ağrılı ve sert eklemler olarak tanımlanır. Ancak, artritin birçok türü olup, farklı belirtiler gösterir ve tedavileride farklıdır. Artrit vücudun hemen her ekleminde ortaya çıkabilir. Gerçek artritte eklemlerde şişlik, ısı artışı, kızarıklık ve hareketinde kısıtlılık vardır.

 • Aşırı TerlemeAşırı terleme tüm vücudu yada sadece avuç içi, ayak tabanı, koltuk altı veya yüzü etkileyebilir. Aşırı terleme normal şartlarda ve aktivitede sıcaklık ile orantısız bir şekilde terleme olarak tanımlanır.

 • Ayak AğrısıAyak ağrısı ayak parmaklarını, topuk arkasını ve aşil tendonunu, ayağın herhangi bir bölümünü etkileyebilir. Bazı ayak ağrıları geçici bir sıkıntı iken, bazıları da yaralanma veya kronik hastalıkların sonucudur.

 • Ayak Bileği AğrısıAyak bileklerindeki ağrı; eklem, kemik, tendon ve kaslardan doğan karmaşık bir ağrıdır. Ayak bileği ağrısı bazen ciddi bir sorun olabilir. Şiddetli ayak bileği ağrısı yaralanma sonrasında oluşmuşsa doktor tarafından değerlendirilmesi gerekir.

 • Alkol ve Halk SağlığıEtil alkol; bira, şarap, likör ve diğer içkiler içinde bulunan bir maddedir. Alkol vücuttaki her organı etkiler. Mide ve ince bağırsaktan emilir ve hızla kan dolaşımına geçerek santral sinir sistemini deprese edebilir. Alkol vucuttaki enzimler tarafından metabolize edilir.

 • Aşırı Aktif MesaneAşırı aktif mesane sık idrara neden olan mesane sorunudur. İdrar dürtüsünü bastırmak zor olabilir ve aşırı aktif mesane idrar kaçırmaya (inkontinans) yol açabilir. Aşırı aktif mesanesi olan kişiler kendilerini toplumdan izole ederler, iş ve sosyal yaşamları bozulabilir.

 • Anal KaşıntıAnal kaşıntı genellikle anüs çevresindeki deri tahrişe bağlıdır. En yaygın tahriş nedenleri; Tuvalet kağıdı, parfüm ve kimyasal maddeler alerjik reaksiyona neden olabilir.

 • AntibiyotiklerAntibiyotikler yaşamı tehdit eden enfeksiyonların tedavisinde kullanılan güçlü ilaçlardır. Doğru kullanılmazsa yarardan çok zarar verebilirler. Antibiyotikler bakteri, mantar ve bazı parazitlerin neden olduğu enfeksiyonlara karşı etkilidirler.

 • Ayaklarda YanmaAyaklarda yanma hissi hafif ya da şiddetli olabilir. Bazen, alev gibi yanan ayaklar uykuyu engelleyecek kadar rahatsız edici olabilir. Bazen yanan ayaklara karıncalanma hissi (parestezi) veya uyuşma da eşlik edebilir.

 • Baş AğrısıBaş ağrısı, başın bir veya iki tarafında görülebilir. Baş ağrısı künt, zonklama, keskin ağrı şeklinde olabilir. Baş ağrısı yavaş yavaş veya aniden ortaya çıkabilir. Çoğu baş ağrısı ciddi bir hastalığın sonucu değilsede, bazı acil tanı ve tedavi gerektiren hayatı tehdit eden bir durum söz konusu olabilir.

 • Baş DönmesiBaş dönmesi farklı duyguları tanımlamak için kullanılan bir yakınmadır. Baş dönmesinin en önemli nedenlerinden olan vertigoda ya kişinin kendi ya da etrafta dönme vardır. Menier hastalığı gibi iç kulak rahatsızlığına bağlı denge bozuklukları, çeşitli hastalıklar baş dönmesine neden olabilir, ya da bir tümör veya inmenin belirtisi olabilir.

 • Behçet HastalığıBehçet hastalığı vücudun çeşitli yerlerinde belirtilere neden olan bir hastalıktır. En yaygın belirtiler ağız içi ve genital bölgede yaralardır. Daha az görülen belirtiler gözler, deri ve eklemlerde iltihap (şişlik, ısı, kızarıklık ve ağrı) tır.

 • Bel ve Sırt AğrısıOmurga; kas, tendon ve bağ ile bir arada tutulan, disklerden oluşan 30 kemikli (omurga) bir sütundur. Omurganın herhangi bir yerindeki bir sorun sırt ağrılarına neden olabilir. Bazı insanlar için, sırt ağrısı sadece bir sıkıntı iken, bazıları için ızdıraplı ve can sıkıcı olabilir.

 • Boğaz AğrısıBoğaz ağrısının en sık nedeni bir soğuk algınlığı veya grip gibi viral bir enfeksiyondur. Bir virüsün neden olduğu boğaz ağrısı genellikle istirahat ile kendiliğinden düzelir. Bakteriyel enfeksiyona bağlı boğaz ağrısı daha seyrektir ve antibiyotikler ile tedavi gerektirir.

 • Çölyak HastalığıÇölyak hastalığı barsaklarda besin maddelerinin sindiriminin ve emiliminin bozulmasına yol açan bir hastalıktır. Çölyak hastalığı olan insanlar buğday, arpa, çavdar ve bir dereceye kadar da yulafta da bulunan bir protein olan 'gluten' e karşı hassasiyet gösterirler.

 • Damar Sertliği (Ateroskleroz)Arterler kalp ve vücudun diğer bölgelerine oksijen açısından zengin kan taşıyan damarlarıdır. Arterlerin duvarında yağ, kolesterol, kalsiyum gibi maddelerin birikerek oluşturduğu darlıklara plak denir. Zamanla bu plaklar sertleşir ve arterleri daraltır, sonuçta organlar ve vücudun diğer kısımlarına oksijenden zengin kan akışı kısıtlanır. Tıpta bu durum ateroskleroz olarak tanımlanır.

 • D VitaminiD vitamini eksikliği toplumlarda sessiz bir salgın gibi etkisini sürdürmektedir. D vitamininde eksikliğin tedavisi ile kanser, diabet, hipertansiyon, kalp hastalığı, sık enfeksiyon geçirme, romatizmal hastalıklar, kronik yorgunluk, insülin direnci, hipoglisemi atakları ve depresyon gibi hastalıkların önlenebileceği düşünülmektedir.

 • Dirsek AğrısıDirsek ağrısı, dirsek eklemi çevresindeki kaslar, tendonlar ve kemiklerdeki iltihap, yaralanma veya zorlanma sonucu oluşabilir. Dirsek ağrısı genellikle ciddi değilsede bazen doktorun görmesi gerekebilir.

 • Ellerde UyuşuklukEllerde uyuşukluk genellikle kollar, eller ya da parmaklara giden bir sinir dalının tahriş veya sıkışması sonucu oluşur. Bu duruma bazen ellerde uyuşma, karıncalanma, yanma, güçsüzlük veya keskin ağrı eşlik edebilir.

 • Göz Altı TorbalarıGöz altında gözlenen hafif şişliklerdir. Yaşlanma ile, göz kapaklarını destekleyen kaslar dahil göz çevresi dokuların zayıflaması sonucu oluşabilir. Göz altı torbaları genellikle kozmetik bir endişedir ve nadiren altta yatan ciddi bir hastalığın göstergesidir.

 • Göz Altında Koyu HalkalarGözlerinin altında koyu halkalar genellikle yorgunluk ya da ciddi bir hastalık belirtisi değildir. Çocuklar da, yetişkinlerde hem erkek hem de kadınlarda görülebilir.

 • Geğirme, Karında Şişkinlik ve Bağırsak GazlarıKarında geğirme, şişkinlik ve gaz genellikle sindirim yoluyla alınan gıdalara ve hava yutmaya bağlıdır. Gaz ağrıları günlük aktivitelere engel olduğunda araştırılması gerekir, ciddi bir gösterge olabilir. Şişkinlik mide ve bağırsak gazları birikimi sonucu oluşur.

 • Göğüs AğrısıGöğüs ağrısı keskin bir bıçak saplanma hissinden, künt, boğucu bir ağrıya kadar geniş bir yelpazede görülebilir. Ağrı bazı durumlarda boyun ve kola doğru yayılabilir. Hastalıkların çoğu farklı göğüs ağrısına neden olabilir.

 • Gıda Alerjileriİnsanların %25'inin belli yiyeceklere karşı alerjik olduğu düşünülmekle birlikte, çalışmalar çocukların sadece %6 nın ve yetişkinlerin %2'sinin gıda alerjisi olduğunu göstermektedir.

 • Gizli ŞekerPrediyabet kanda şeker seviyesinin normalden daha yüksek fakat henüz tip 2 diyabet tanısı koydurmayan düzey olarak tanımlanır. Tedbir alınmazsa prediyabet 10 yıl içersinde %50 oranında tip 2 diyabete dönüşür.

 • Gece Bacak KramplarıGece bacak krampları bacak kaslarının ani, ağrılı ve istemsiz kasılmalarıdır. Çoğu durumda, gece bacak krampları baldır kaslarında ortaya çıkar. Bazen ayak veya uyluk kaslarında da olabilir. Gece bacak krampları riski yaşla birlikte artar. Hamile kadınlar da oluşma olasılığı daha yüksektir.

 • Gut HastalığıGut iğne benzeri kristalleri olan ürik asitin eklem ve yumuşak dokularda birikmesi ile oluşan ağrılı bir durumdur. Eklemlerde oturan bu ürik asit kristalleri sırayla şişlik, kızarıklık, ısı ve ağrıya neden olan inflamatuvar bir hastalıktır.

 • HalsizlikHalsizlik bir enerji eksikliğidir. Aşırı çalışma, kötü uyku, endişe, sıkıntı veya aşırı veya yetersiz egzersiz yorgunluğa neden olabilir. Diğer taraftan vücutaki bir infeksiyon sırasında veya sonrasında halsizlik görülebilir. Nöromusküler sistem hastalıkları, yaralanmalar, metabolik hastalıklar ve toksinler halsizliğe neden olabilir.

 • HıçkırıkKarın ile göğüsü ayıran karın zarı (diyafram) solunumda önemli rol oynar. Hıçkırıkta diyafram kasının istemsiz kasılmaları söz konusudur. Hıçkırık büyük bir yemek, alkollü içecekler ya da ani heyecan sonucu olabilir.

 • Hidradenit SüpürativaHidradenit süpürativa daha çok koltuk altında oluşan kronik bir deri iltihabıdır. Lezyonlar genellikle kan çıbanı ve abse şeklindedir. Pek çok ter bezleri koltuk altı, kasık ve anal bölgede bulunur. Ayrıca, meme altında yada kalçalar arasında, uyluğun iç kısımlarında da oluşabilir.

 • Hiperhidroz (Aşırı Terleme)Hiperhidroz sıcaklığı değil aşırı terlemeyi gösterir. Aşırı terleme egzersiz yapılmadığı zaman bile oluşur. Hiperhidrozlu bazı kişilerin ellerinden ter damlar. Hiperhidroz genellikle ayak tabanı, koltuk altı ve avuç içlerini etkiler. Normal günlük aktiviteler sırasında rahatsızlık yanında, sosyal anksiyetede neden olabilir.

 • Hipotansiyon (Tansiyon Düşüklüğü)Hipotansiyon anormal derecede düşük kan basıncıdır. Kan basıncı sistolik ve diyastolik basınçlar olarak ölçülür. Kanın pompalanması sırasındaki basınç "sistolik" kan basıncı, kalbin dinlenmesi sırasındaki basınç "Diyastolik" kan basıncıdır.

 • Hipoglisemi (Şeker Düşmesi)Hipoglisemi vücudunuzun ana enerji kaynağı olan kan şekerinin (glikoz) anormal düşük olması ile karakterize bir durumdur. Hipoglisemi en sık diyabet tedavisi ile ilişkilidir. Bununla birlikte çeşitli koşullar, diyabeti olmayan insanlarda da kan şekerinde düşüklüğe neden olabilir.

 • Huzursuz Bağırsak Sendromuİrritabl bağırsak sendromu (IBS) kalın bağırsağı (kolon) etkileyen yaygın bir hastalıktır ve halk arasında huzursuz barsak sendromu olarakta bilinir. İrritabl bağırsak sendromu genellikle kramp şeklinde karın ağrısı, şişkinlik, gaz, ishal ve kabızlığa neden olur.

 • Huzursuz Bacak SendromuHuzursuz bacak sendromu (HBS) otururken veya yatarken genellikle akşamları, bacakların son derece rahatsız olduğu bir durumdur. Huzursuz bacak sendromu herhangi bir yaşta başlar ve genellikle yaş ile birlikte kötüleşir. Huzursuz bacak sendromu uykuyu bozabilir ve yolculukta zorluk yaratabilir.

 • İdrar Renginde Değişiklikİdrarın rengi konsantrasyonuna bağlı olarak beyazdan koyu sarıya kadar değişkenlik gösterebilir. Bazı gıdalar ve ilaçlar idrar rengini değişebilir. Pancar, çilek ve bakla idrar rengini etkileyebilen en önemli gıdalardır. Alışılmadık bir idrar rengi idrar yolu enfeksiyonunun en sık görülen belirtileri arasında yer alır.

 • Karın AğrısıHerkes zaman zaman karın ağrısı ile karşılaşır. Karın ağrısı hafif-şiddetli veya sürekli- aralıklı olabilir. Karın ağrısı, akut (kısa süreli) veya kronik (uzun süreli) te olabilir. Karın ağrısının birçok olası nedeni var olup, en sık gaz nedenlidir ve ciddi değildir.

 • Karaciğer Enzim YüksekliğiKaraciğer enzimlerinin artması iltihaplanma yada karaciğer hücrelerinin hasarını gösterir. En sık olarak, spesifik karaciğer enzimleri olan ALT ve AST de yükselme görülür. Yükselmiş karaciğer enzimleri rutin kan testleri sırasında görülebilir.

 • Kaslarda Kasılma (Kramp)Kramp kasların ani ve istemsiz kasılmasıdır. Kas krampları bazen dayanılmaz ağrıya neden olabilir. Genellikle zararsız olsa da, kas krampları bazen nedene bağlı olarak tedavi edilmeleri gerekir. Özellikle sıcak havalarda egzersiz veya uzun süreli fiziksel etkinlikler kas kramplarına neden olabilir.

 • KabızlıkKabızlık dışkılamadaki zorluktur. Genel olarak, haftada üçten az dışkılama varsa muhtemelen kabızlık yaşıyorsanız demektir. Dışkı genellikle sert ve kurudur. Kabızlık genelikle geçici olsada bazen bir hastalığa bağlı olabilir.

 • Kronik Yorgunluk SendromuKronik yorgunluk sendromu (KYS) karmaşık bir hastalıktır. Hastalarda yatak istirahati ile düzelmeyen, fiziksel aktivite veya zihinsel efor sonrası dahada kötüleşebilen yorgunluk belirtileri vardır.

 • Kemik Erimesi (Osteoporoz)Osteoporoz, kemik kırılganlığına neden olan bir durumdur. Daha çok kalça, omurga, el bileği kırıklarında artışa yol açar. Düşük kemik kütlesi ve kemik dokusunda yapısal bozulma ile karakterize bir hastalıktır. Kadınlar daha fazla etkilenir.

 • Kurdeşen ve AnjiyoödemKurdeşen (ürtiker) küçük nokta büyüklüğünden büyük çaplı lekeler gibi değişen boyutlarda kabarık, kırmızı, kaşıntılı deri lezyonlarıdır. Anjioödem daha çok göz ve dudak çevresini, cildin daha derin katmanlarını etkiler ve genellikle şişme ile seyreden bir türüdür.

 • Lenf Bezlerinde BüyümeŞişmiş lenf düğümleri, genellikle, infeksiyonlara bağlı olarak ortaya çıkar. Daha az sıklıkla, şişmiş lenf düğümleri kansere bağlı olabilir. İltihaba bağlı olarak şişmiş lenf düğümlerine lenfadenit denir. Lenfadenit tedavisi nedenine bağlıdır.

 • Laktoz İntoleransıLaktoz intoleransı olan kişiler, süt ve süt ürünlerinde bulunan doğal bir şeker olan laktozu sindiremezler. Sindirilmemiş laktoz şişkinlik, mide rahatsızlığı ve ishale neden olabilir. Laktoz intoleransı toplumun %15-20 de bulunmaktadır.

Hızlı Randevu ve İletişim

 • Hızlı Randevu ve İletişim
  1366
 • Acıbadem Maslak Hastanesi

  Adres:

  Acıbadem Maslak Hastanesi İç Hastalıkları (Dahiliye) Kliniği Büyükdere Caddesi No:40 34457 Maslak / İstanbul

  Telefon:

  +90 212 304 4263

  E-Posta:

  yavuz.baykal@acibadem.com.tr

 • Randevu
 • İletişim Bilgileri

Günün Sağlık Bilgisi

Günün Sağlık Bilgisi

Hekim izni olmadan herhangi bir içerik izinsiz kullanılamaz.